Cărți cu dor de ducă #20 – Povestitoarea pe Drumul de Aur


Așa cum vă promiteam, revenim cu seria dedicată recomandărilor pentru vacanță și, deși vă spuneam că o să scriu despre Omuleții lui Mary Norton, i-am amânat un pic, pentru că am comandat și cel de-al patrulea volum și vreau să-l citesc și pe acela înainte de a scrie articolul respectiv.

Așadar, am ales să încep recomandările mele de vacanță de anul acesta cu un duo despre care am mai scris pe blog, dar care cred că merită și un articol separat în care să apară împreună.

Continuă lectura „Cărți cu dor de ducă #20 – Povestitoarea pe Drumul de Aur”

Ce am citit în luna mai 2021


În prima parte a lunii mai am avut un ritm bun de lectură, după care, spre a doua jumătate m-am lălăit cu aceleași două cărți. Am început luna în forță cu aproape o carte pe zi în prima săptămână, m-am delectat cu două cărți minunate despre L.M. Montgomery și lumea ei, am citit un roman deosebit și, bineînțeles, și câteva cărți pentru copii; în total 17 cărți, iată care au fost!

Continuă lectura „Ce am citit în luna mai 2021”

De ce să citești cărți pentru copii


Cu ocazia Zilei Copilului de anul acesta m-am gândit să scriu un altfel de articol, care să explice, pe de o parte, pasiunea mea pentru cărțile pentru copii (care datează dinainte de a deveni mamă), iar pe de altă parte să vă ofere motivele pentru care merită să acordați atenție acestei literaturi, de care cred că veți ajunge să vă îndrăgostiți și voi. La final, o să ofer și câteva recomandări dintre cărțile pentru copii (și adolescenți) descoperite mai recent și care mi-au plăcut mult (despre altele am mai scris aici, aici, aici, aici, aici, aici și aici).

Continuă lectura „De ce să citești cărți pentru copii”

Ziua Internațională a Cărții 2021


Cu ocazia Zilei Internaționale a Cărții și a Drepturilor de Autor, sărbătorită pe 23 aprilie, am scris anul trecut un articol despre cărțile care ne-au mers la suflet în perioada de izolare din primăvară, încercând să ne amintim și să ne raportăm la prioritățile noastre de lectură pe care le-am pomenit într-un episod din seria specială CARTEA E O VIAȚĂ – SĂ CITIM!

Pentru că am mai scris un astfel de articol și la finalul anului 2020 și vrem să facem o tradiție din acest exercițiu, mai ales de Ziua Cărții, revenim acum cu o trecere în revistă a cărților pe care le-am citit cu prioritate în primele 4 luni ale anului 2021.

Continuă lectura „Ziua Internațională a Cărții 2021”

Ce am citit în martie 2021


Spre deosebire de alți ani, luna martie a acestui an nu a însemnat numai „luna femeii”, ci a marcat și „aniversarea” a unui an de pandemie de COVID-19. Această aniversare în sine nu m-a afectat atât de mult, cât grija pentru părinții afectați de această boală.

De aceea, în prima parte a lunii nu am prea avut stare și spor la citit, dar am recuperat în doua parte a lunii, mai ales datorită lecturii unor cărți pentru copii și am reușit să citesc 17 cărți în luna martie. Patru cărți pentru emisiune, mai multe pentru copii, 2 romane și o carte de parenting, iată care au fost!

Continuă lectura „Ce am citit în martie 2021”