Un strop de viață în pandemie sau cărțile care ne-au ajutat să supraviețuim


Cu o săptămână întârziere remarcăm și noi împlinirea unui an de la inaugurarea stării de urgență provocate de pandemia de COVID-19, care ne-a ținut în case două luni anul trecut și în restricții și distanțare până în ziua de azi.

Pe 20 martie anul trecut publicam articolul Un strop de viață în izolare sau ce să citești/asculți în pandemie, un articol cu care ne-am mărit audiența și prin care sperăm că am adus ceva alinare. Dacă nu l-ați citit până acum, cred că merită să-o faceți, pentru că este la fel de valabil și astăzi.

Cu ocazia acestor „aniversări” ne-am gândit să scriem un articol cu cărțile care chiar ne-au ajutat pe noi să trecem prin această pandemie și care, credem noi, v-ar putea alina și pe voi în aceste zile în care situația epidemiologică este, de fapt, mai gravă la noi în țară decât anul trecut pe vremea asta.

Am întrebat-o pe Irina E. care au fost aceste cărți pentru ea, iar după aceea vă voi împărtăși și lista mea. Continuă lectura „Un strop de viață în pandemie sau cărțile care ne-au ajutat să supraviețuim”

Rezultate sondaj aniversar – despre beletristica „creștină”, SF-uri și Ravi Zacharias


Așa cum vă promiteam, revenim cu un articol în care să discutăm și să răspundem la sugestiile făcute de voi în sondajul aniversar. Vă mulțumim încă o dată pentru timpul acordat și vă rugăm să nu vă simțiți ofensați dacă nu vom prezenta prea curând (sau niciodată, în unele cazuri) cărțile sugerate de voi. Ne-am dorit să știm ce vă interesează ca să vă putem sluji și – îndrăznim să spunem – călăuzi mai bine prin prezentările noastre de carte. Unele dintre sugestii, deși valoroase, vor fi puse pe lista de așteptare, având în vedere că avem și noi propriile liste de priorități și referințe, vă mulțumim că ni le-ați semnalat. Altele, după cum vă vom arăta în continuare, le găsiți deja prezentate pe blog, iar altele nu-și vor găsi loc la noi pe blog (despre o categorie anume vom explica de ce). Continuă lectura „Rezultate sondaj aniversar – despre beletristica „creștină”, SF-uri și Ravi Zacharias”

Ce am citit în februarie 2021


În luna februarie am reușit să citesc 23 de cărți, marea majoritate pentru copii, multe dintre ele cărți pe care nu-mi propusesem la începutul lunii să le citesc; un volum de L.M. Montgomery, unul despre Japonia, un volum de C.S. Lewis, benzi desenate, o carte despre îngrijorare și una despre un subiect care cred că este nișa nișelor, iată care au fost!

Continuă lectura „Ce am citit în februarie 2021”

O carte pe lună în 2021


Un an fără pandemie vă doresc, așa cum cred că ne dorim cu toții, și un an plin de cărți bune!

Dacă ne urmăriți de ceva vreme, știți că la începutul fiecărui an vă propunem câteva liste cu recomandări de lectură. A mea se numește O carte pe lună (puteți citi aici cum a luat naștere prima) și cuprinde 12 cărți (câte una pentru fiecare lună a anului) pe care le recomand dintre cărțile citite în anul precedent.

Pentru că, spre deosebire de anii precedenți, în anul 2020 am scris lunar despre cărțile citite, lista de recomandări pentru 2021 nu va mai fi la fel de detaliată, dar vă voi lăsa linkuri către articolele în care am scris mai mult despre fiecare carte în parte, dacă vreți să aflați mai multe.

Cred că lista de anul acesta este destul de diversă, cuprinde o varietate de genuri, așa că sper că veți avea ce alege dintre propunerile mele. Continuă lectura „O carte pe lună în 2021”

Ce am citit în decembrie 2020 + Top 2020


De-abia așteptam să scriu acest ultim articol din anul 2020 și nici nu știu cu ce să încep! Decembrie a fost o lună marcată și de tristețe, dar și de mari bucurii, iar, una peste alta, din punct de vedere al lecturii a fost luna cea mai bună din acest an, cu 28 de cărți citite, toate nou-nouțe!

Aproape jumătate din aceste cărți de fapt fac parte din premiul câștigat de la Humanitas Junior despre care scriam în articolul trecut, așadar cea mai mare parte a cărților citite luna aceasta au fost, din nou, cărți pentru copii, dar, sincer vorbind, au fost exact ce aveam nevoie!

S-au strecurat însă și câteva cărți pentru „adulți”, un album de fotografii și o cărticică cu citate despre lectură.

La final, am încercat să fac și un top pe luni al cărților mele preferate de anul acesta și să fac o mini statistică a cărților citite.

Așadar, vă așteaptă probabil cel mai lung articol din seria rapoartelor mele de lectură din anul 2020, luați-vă ceva cald de băut alături și așezați-vă comod! Lectură plăcută! Continuă lectura „Ce am citit în decembrie 2020 + Top 2020”