„Creșterea copiilor prin iubire” de Crystal Paine


Dacă ești părinte și, la fel ca mine, crezi că le-ai cam citit pe toate pe tema părințelii și nu crezi că mai poți descoperi ceva revelator într-o nouă carte despre creșterea copiilor, astăzi te invit să-ți reconsideri poziția.

Cartea pe care v-o propun astăzi merită cunoscută cu atât mai mult cu cât poate, ca și mine, ați avut tendința să o treceți cu vederea, gândindu-vă, „ah, o altă carte pentru părinți, ce poate să mai spună nou?”. Eu însămi am fost foarte plăcut surprinsă, așa că haideți să vedem despre ce este vorba.

Continuă lectura „„Creșterea copiilor prin iubire” de Crystal Paine”

Ce am citit în luna mai 2023


M-am adunat puțin mai greu să scriu acest articol, în parte și din cauza zilelor de școală acasă combinate cu 1 iunie și alte zile „libere” sau dedicate altor lucruri.

Astăzi am reușit însă să mă așez să scriu și să vă împărtășesc ce am terminat de citit în luna mai, o lună în care am cam neglijat lectura, abia în a doua jumătate a ei reușind să citesc niște cărți care să mă captiveze și să-mi meargă cu adevărat la suflet.

Deja nu o să mai fie o surpriză pentru nimeni că, dintre cele 18 cărți terminate în luna mai, doar vreo 3 NU sunt pentru copii sau adolescenți, dar se dovedește din nou că tot ele sunt cele mai potrivite ca să te scoată dintr-un „blocaj de cititor”.

Continuă lectura „Ce am citit în luna mai 2023”

Ce am citit în februarie 2023


De data asta chiar am resimțit faptul că luna februarie e mai scurtă cu 3 zile decât ianuarie și alte luni din an. Altfel, cu siguranță aș mai fi terminat câteva dintre cărțile începute.

Pentru că am mai avut o tură de întregistrări pentru CARTEA E O VIAȚĂ luna asta, m-am concentrat pe cărțile pentru emisiune. Printre ele am reușit să strecor și 2 romane și câteva cărți pentru copii, 5 dintre ele citite la librăria Stephanus. În total, 13 cărți, plus o restanță de luna trecută, despre care nu am mai apucat să scriu în raportul trecut, pentru că deja îl programasem. Lectură cu folos!

Continuă lectura „Ce am citit în februarie 2023”

„Newton și Polly” de Jody Hedlund


Mărețul har – Amazing Grace este probabil cel mai cunoscut, înregistrat, cântat și tradus imn din ultimele două secole și jumătate. Se estimează că imnul este interpretat de 10 milioane de ori pe an, și a apărut pe mai mult de 11.000 de albume. Versurile și melodia acestuia sunt ușor de recunoscut indiferent de interpretare. Cu siguranță cunoaștem imnul – dar îl cunoaștem și pe autorul său?

În cele ce urmează, vă invit să-l descoperiți pe John Newton, autorul imnului Mărețul har, dar și al altor imnuri și preot anglican ce a lăsat în urmă o vastă corespondență plină de sfaturi duhovnicești.

Continuă lectura „„Newton și Polly” de Jody Hedlund”

CEOV S22 Ep.7 – „Newton și Polly” de Jody Hedlund


Mărețul har – Amazing Grace – este probabil cel mai cunoscut, înregistrat, cântat și tradus imn din ultimele două secole și jumătate. Se estimează că imnul este interpretat de 10 milioane de ori pe an și a apărut pe mai mult de 11.000 de albume. Versurile și melodia acestuia sunt ușor de recunoscut indiferent de interpretare. Cu siguranță cunoaștem imnul – dar îl cunoaștem și pe autorul său?

Continuă lectura „CEOV S22 Ep.7 – „Newton și Polly” de Jody Hedlund”