Pâine la țest în ținutul ielelor – Cărți cu dor de ducă #50


În Oltenia am fost de câteva ori până acum, pentru că soțul meu este pe jumătate oltean. Dacă ar fi să mă gândesc la experiența noastră comună legată de Oltenia, ne-ar veni în minte câteva cuvinte emblematice cum ar fi praz, Craiova, Brâncuși, Nea Mărin și Pazvante Chioru’.

Cristina Andone ne dezvăluie însă în cel mai recent volum din seria cărților bunătății, Cartea bunătății. Povești din Oltenia un tărâm de poveste, la granița dintre basm și realitate, în care sunt la ordinea zilei cuvinte precum țest, strachină de Horezu, culă și chilim, dar și ierburi de leac, iele, novaci și Zburători.

Continuă lectura „Pâine la țest în ținutul ielelor – Cărți cu dor de ducă #50”

Povești care dau de gândit despre reziliență și relații – Inspirație pentru Ziua Copilului 2026


În ultima listă de recomandări pentru Ziua Copilului de anul acesta, revin pe blog surorile Veronica și Melania Roman care ne propun 7 cărți pentru copii, adolescenți și nu numai, printre care se regăsesc titluri atât din literatura română, cât și din cea universală, majoritatea dintre ele povești despre reziliență și relații, care dau de gândit.

Continuă lectura „Povești care dau de gândit despre reziliență și relații – Inspirație pentru Ziua Copilului 2026”

Ziua Internațională a Cărții pentru Copii 2026


Pe 2 aprilie, de ziua nașterii marelui povestitor Hans Christian Andersen, se sărbătorește Ziua Internațională a Cărții pentru Copii.

Având în vedere că anul acesta nu am reușit să mă mobilizez să scriu ceva pentru Ziua Internațională a Cititului Împreună, m-am gândit să încerc să le abordez pe ambele în articolul de astăzi, pornind de la o carte despre importanța cărților bune pentru copii și de la modul în care am continuat noi să includem lectura cu voce tare în familie în ultima perioadă.

Continuă lectura „Ziua Internațională a Cărții pentru Copii 2026”

Ce am citit în februarie 2026


În luna februarie am reușit să termin 14 cărți, dar am mai citit și din alte câteva, având în vedere că am intrat în perioada de Lent (Postul Paștelui), în care parcurg mai multe volume tematice în paralel.

Luna aceasta am reușit să adun o diversitate mai mare de lecturi, de la manga și benzi desenate (cu Ștrumfi, dar nu numai) și cărți pentru copii până la un pic de teologie și un roman. Iată care au fost!

Continuă lectura „Ce am citit în februarie 2026”

Ce am citit în luna mai 2025


Am senzația că luna mai a trecut foarte repede, și deși nu am terminat toate cărțile pe care mi-aș fi dorit să le termin, am reușit totuși să parcurg 17 cărți, dintre care cam jumătate cărți ilustrate pentru copii. Pe lângă acestea însă, am parcurs și câteva romane foarte faine plasate în Japonia, o carte de poezii și cea mai plictisitoare carte citită până acum cu voce tare în familie. Iată care au fost!

Continuă lectura „Ce am citit în luna mai 2025”