Ce am citit în luna mai 2023


M-am adunat puțin mai greu să scriu acest articol, în parte și din cauza zilelor de școală acasă combinate cu 1 iunie și alte zile „libere” sau dedicate altor lucruri.

Astăzi am reușit însă să mă așez să scriu și să vă împărtășesc ce am terminat de citit în luna mai, o lună în care am cam neglijat lectura, abia în a doua jumătate a ei reușind să citesc niște cărți care să mă captiveze și să-mi meargă cu adevărat la suflet.

Deja nu o să mai fie o surpriză pentru nimeni că, dintre cele 18 cărți terminate în luna mai, doar vreo 3 NU sunt pentru copii sau adolescenți, dar se dovedește din nou că tot ele sunt cele mai potrivite ca să te scoată dintr-un „blocaj de cititor”.

Continuă lectura „Ce am citit în luna mai 2023”

Ce am citit în aprilie 2023


În luna aprilie am reușit să citesc doar cu o carte mai mult decât luna trecută, deși câteva erau cărți începute de mai de mult, iar cele mai multe au fost cărți subțirele, majoritatea de non-ficțiune. Memorialistică despre Holocaust și nu numai, devoționale, eseistică, lingvistică, poezie (chiar două volume!), un jurnal de călătorie, un basm de George MacDonald și o ediție „Anne de la Green Gables” adaptată pentru cititorii începători – iată care au fost cele 16 cărți pe care le-am terminat în luna aprilie!

Continuă lectura „Ce am citit în aprilie 2023”

Ce am citit în martie 2023


Pentru mine luna martie a însemnat un maraton al lecturii cărților prezentate în ultimele 5 episoade ale sezonului 23 al emisiunii CARTEA E O VIAȚĂ, printre care am reușit să strecor și două romane și 6 cărți pentru copii (dintre care una o recitire și alta de poezie). În total am citit 15 cărți și parcă de mult nu am mai avut o selecție atât de bună și destul de consistentă.

Continuă lectura „Ce am citit în martie 2023”

Ce am citit în februarie 2023


De data asta chiar am resimțit faptul că luna februarie e mai scurtă cu 3 zile decât ianuarie și alte luni din an. Altfel, cu siguranță aș mai fi terminat câteva dintre cărțile începute.

Pentru că am mai avut o tură de întregistrări pentru CARTEA E O VIAȚĂ luna asta, m-am concentrat pe cărțile pentru emisiune. Printre ele am reușit să strecor și 2 romane și câteva cărți pentru copii, 5 dintre ele citite la librăria Stephanus. În total, 13 cărți, plus o restanță de luna trecută, despre care nu am mai apucat să scriu în raportul trecut, pentru că deja îl programasem. Lectură cu folos!

Continuă lectura „Ce am citit în februarie 2023”

Ce am citit în ianuarie 2023


Sper că pentru voi anul 2023 a început mai bine decât pentru mine! Boala cu care am încheiat anul 2022 m-a urmat în 2023, așa că pentru mine anul a început abia pe 9 ianuarie, când am revenit la rutina de școală și am reușit să reintru în ritmul meu de citit dimineața etc.

Am început totuși în forță cu câteva cărți în paralel și, spre deosebire de alți ani când unele se pierdeau pe parcurs, chiar le-am terminat pe toate cele începute în prima săptămână din lună.

În total am reușit să termin luna aceasta 15 cărți, destul de diverse ca gen, câteva dintre ele pentru următorul sezon CARTEA E O VIAȚĂ, niște romane începute în 2022 și mai puține cărți pentru copii decât de obicei (deși cred că tot reprezintă jumătate din totalul citit).

Continuă lectura „Ce am citit în ianuarie 2023”