Ce am citit în august 2024


M-am adunat mai greu să scriu raportul de lectură pe luna august pentru că în ultima săptămână m-am ocupat de traducerea unei cărți și am petrecut mult prea mult timp în fața calculatorului.

Am zis însă că trebuie să mă mobilizez să scriu, până nu trece și prima săptămână din luna septembrie, nu de alta, dar chiar am apucat să citesc în luna august 10 cărți! Exact așa cum îmi propusesem: cărți ușurele, de vacanță, unele pentru copii, unele nu, niște Sophie Kinsella ȘI niște Cecelia Ahern, un mix divers și foarte plăcut.

Continuă lectura „Ce am citit în august 2024”

Ce am citit în iulie 2024


În luna iulie au fost mai mulți factori care m-au împiedicat să citesc atât de mult cât mi-aș fi dorit (căldură, boală, muncă, etc.). Prin urmare, am reușit să termin doar 6 cărți, dintre care una dintre ele a fost cartea pe care am avut-o în lucru pentru editare, una a fost o carte stufoasă despre cultură, 3 au fost cărți pentru copii (dintre care două recitiri) și una din ele un roman care m-a dezamăgit.

Așadar, urmează un raport mai scurt decât de obicei, dar sper că nu mai puțin util.

Continuă lectura „Ce am citit în iulie 2024”

Ce am citit în iunie 2024


Deși luna iunie mi s-a părut lungă (parcă 1 iunie a fost de mult!), în mod paradoxal nu-mi dau seama când a trecut. Mă bucur însă că în ciuda unor așteptări destul de reținute în privința lecturii, am reușit totuși să parcurg 15 cărți, trei sferturi din ele fiind cărți pentru copii – de la volume ilustrate până la cărți pentru cititori începători. Li s-au adăugat însă și două romane, două cărți de non-ficțiune și o carte de parenting. Iată în continuare care au fost și cum mi s-au părut!

Continuă lectura „Ce am citit în iunie 2024”

Ce am citit în luna mai 2024


În luna mai am reușit performanța rară de a citi câte ceva din aproape toate tipurile și genurile de cărți, în aproape toate formatele, inclusiv audiobook! Și, surprinzător chiar și pentru mine, am reușit să parcurg 10 cărți, de unde inițial credeam că o să citesc doar vreo 5. E adevărat, m-au ajutat din nou cărțile pentru copii, mai exact benzile desenate, dar ce contează? V-am mai spus că ele se dovedesc de multe ori a fi salvarea dintr-o stare în care nu îți arde să citești altceva.

Așadar, pregătiți-vă pentru un amestec inedit de teologie, memorii, biografii, basme asiatice, literatură japoneză, basme și benzi desenate.

Continuă lectura „Ce am citit în luna mai 2024”

Ce am citit în aprilie 2024


Luna aprilie nu a decurs așa cum am sperat. Însă în ciuda cărților începute și neterminate, tot am reușit să parcurg luna aceasta cel mai mare număr de cărți de anul acesta, și anume, 16. Și da, asta și pentru că am mai citit și niște cărți ilustrate pentru copii, două dintre ele într-o librărie. Restul se împart între devoționale și ficțiune. Ah, și s-a mai strecurat și un jurnal de călătorie/ carte de memorii despre Japonia, o achiziție spontană și impulsivă dintr-o librărie (ceea ce rareori mi se întâmplă, mai ales în ce privește cărțile în engleză!), care nu m-a dezamăgit.

Spor la citit la o cafeluță sau ce beți voi de 1 mai!

Continuă lectura „Ce am citit în aprilie 2024”