În ultima listă de recomandări pentru Ziua Copilului de anul acesta, revin pe blog surorile Veronica și Melania Roman care ne propun 7 cărți pentru copii, adolescenți și nu numai, printre care se regăsesc titluri atât din literatura română, cât și din cea universală, majoritatea dintre ele povești despre reziliență și relații, care dau de gândit.
Continuă lectura „Povești care dau de gândit despre reziliență și relații – Inspirație pentru Ziua Copilului 2026”Etichetă: jurnal
CEOV S25, Ep.1 – „Smerenia în viața credinciosului” de Richard J. Foster
Cu ocazia aniversării a 13 ani de la primul episod al emisiunii CARTEA E O VIAȚĂ, lansăm primul episod din sezonul 25!
Astăzi vă invităm să medităm asupra unei teme importante din literatura creștină tratată însă într-un mod inedit.
Continuă lectura „CEOV S25, Ep.1 – „Smerenia în viața credinciosului” de Richard J. Foster”Ce am citit în aprilie 2024
Luna aprilie nu a decurs așa cum am sperat. Însă în ciuda cărților începute și neterminate, tot am reușit să parcurg luna aceasta cel mai mare număr de cărți de anul acesta, și anume, 16. Și da, asta și pentru că am mai citit și niște cărți ilustrate pentru copii, două dintre ele într-o librărie. Restul se împart între devoționale și ficțiune. Ah, și s-a mai strecurat și un jurnal de călătorie/ carte de memorii despre Japonia, o achiziție spontană și impulsivă dintr-o librărie (ceea ce rareori mi se întâmplă, mai ales în ce privește cărțile în engleză!), care nu m-a dezamăgit.
Spor la citit la o cafeluță sau ce beți voi de 1 mai!
Continuă lectura „Ce am citit în aprilie 2024”Ce am citit în ianuarie 2021
Luna ianuarie pare, de obicei, o lună interminabilă, mohorâtă, poate chiar un pic deprimantă, în care nu se întâmplă nimic deosebit. Mulți își propun să-și formeze noi obiceiuri, să urmeze o dietă sau un program de fitness.
Din cauza contextului actual, cred că mulți am început anul cu așteptări minime spre deloc, ca să nu fim (din nou) dezamăgiți.
Cam așa am început și eu anul, alegând să nu-mi fac prea multe speranțe, dar, în același timp, înarmându-mă cu niște resurse (a se citi „cărți”) care să mă ajute să supraviețuiesc în cenușia lună ianuarie.
Astfel, nu doar că am supraviețuit, dar, ca niciodată, luna ianuarie a trecut foarte repede (cu siguranță a ajutat și faptul că am început cu o mini-vacanță), și, datorită cărților pe care le-am citit, nu prea am avut când să resimt apăsarea tipică acestei luni. Ce mi-am propus a fost să parcurg cât mai multe dintre cărțile cumpărate/primite în ultimele luni.
Așadar, am început anul în forță, citind 16 cărți, din toate genurile și de toate mărimile, dintre care doar una m-a dezamăgit. Așadar, așezați-vă comod și pregătiți-vă pentru multe poze și citate!
Ce am citit în octombrie 2020
Luna octombrie a semănat un pic ca stare interioară cu luna mai, nu prea am avut spor la citit și, deși mai am destule cărți în bibliotecă, parcă nu mă atrage acum nimic din ce am deja, așa că aștept cu nerăbdare finalul provocării pe care mi-am lansat-o singură în luna ianuarie – aceea de a nu-mi mai cumpăra cărți până la ediția Gaudeamus 2020 (cine ar fi crezut ca vom avea un an fără târguri de carte fizice! :(() și de a citi cât mai multe dintre cărțile din propria bibliotecă.
Ca să n-o mai lungim, în luna octombrie am citit 12 cărți, dintre care 11 sunt din biblioteca personală, dar multe cumpărate recent – 2 pentru emisiune, 5 pentru Mihai (plus alte 4 tot de-ale lui, pe care le avea deja, dar nu le citiserăm).
Așadar, multe cărți frumoase pentru copii și doar câteva pentru adulți, iată cel mai scurt raport de până acum! Continuă lectura „Ce am citit în octombrie 2020”
