Inspirație pentru Ziua Copilului 2022 – Cărți pentru începători, benzi desenate, călătorii în timp și mult umor


Sau ce a citit băiatul meu, Mihai (de aproape 6 ani și jumătate), și vă recomandă și vouă (sau copiilor voștri :)) )!

L-am întrebat care au fost cărțile lui preferate din ultimul an și pentru că de vara trecută a început să citească și singur, majoritatea sunt cărți pe care le-a citit independent, câteva le-am citit și împreună, dar în rest ne bazăm doar pe recomandarea lui directă.

Așadar am adunat câteva cărți pentru cititori începători, benzi desenate (care îi plac foooarte mult!), un prim Roald Dahl, seria lui preferată de cărți pentru copii un pic mai mari (8 ani+, cică), două cărți care l-au făcut să crape de râs și cartea lui preferată de povestiri biblice.

Continuă lectura „Inspirație pentru Ziua Copilului 2022 – Cărți pentru începători, benzi desenate, călătorii în timp și mult umor”

Ce am citit în aprilie 2022


În această lună am atins un nou record personal de când scriu aceste articole pe blog – am citit 49 de cărți! Aproape jumătate dintre ele au fost cărți pentru copii în franceză împrumutate de la Institutul francez, cealaltă jumătate, cărți pentru copii (și adolescenți) în română și în engleză, noutăți de la Scriptum, al doilea volum din seria Emily de L.M. Montgomery și o carte despre lectură.

Continuă lectura „Ce am citit în aprilie 2022”

Cărți cu dor de ducă #29 – De-a v-ați ascunselea în Antarctica


Când afară e caniculă, nimic nu pare mai nimerit decât o evadare – măcar literară, dacă nu altfel – într-un loc mai răcoros. Și nicăieri nu e mai răcoare decât în Antarctica, așa că astăzi vă propun un roman palpitant, perfect de citit mai ales dacă sunteți blocați într-un oraș încins de căldură, în care parte din acțiune este plasată pe acest continent din sudul extrem (altă parte e plasată în ploiosul Seattle, deci tot e bine).

Continuă lectura „Cărți cu dor de ducă #29 – De-a v-ați ascunselea în Antarctica”

Oameni ai cărții #11 – Povești fantastice care m-au învățat să sper


„Sau căutarea unui tip bun de magie”

În cele ce urmează veți descoperi câteva explicații și o selecție din lista de povești fantastice recomandate de Sarah Clarkson, iar, la final, propria mea listă. Continuă lectura „Oameni ai cărții #11 – Povești fantastice care m-au învățat să sper”

Ce am citit în luna mai 2020


Luna mai a fost o lună cu suișuri și coborâșuri, și în plan emoțional, și în ce privește lectura. Jumătate din ea am fost în izolare „oficială”, iar jumătate într-o izolare mai relaxată, dar tot cu minimă mobilitate și cu chef de lectură redus zile la rând.

Cu toate acestea, am reușit să citesc 14 cărți (dintre care 5 ale lui Mihai și una electronică) din biblioteca personală, ceea ce cred că este un progres bun. Cele mai multe, de data asta, sunt cărți pentru adulți și am reușit să „nimeresc” cărți alinătoare, chiar amuzante. Iată care au fost, în ordinea în care le-am citit. Continuă lectura „Ce am citit în luna mai 2020”