Căci cine iubeşte viaţa şi vrea să vadă zile bune… să se depărteze de rău şi să facă binele. (1 Petru 3:10-11)
Există un singur motiv de bază pentru care nesocotim poruncile lui Isus: pentru că nu avem încrederea că ascultarea va aduce mai multă binecuvântare decât neascultarea. Nu sperăm în totalitate pe baza promisiunii lui Dumnezeu.
Singurul mod de a avea puterea de a-L urma pe Hristos pe calea costisitoare a dragostei este să fim plini de speranţă, de încrederea puternică în faptul că dacă ne pierdem viaţa făcând voia Lui, o vom regăsi şi vom fi răsplătiţi din belşug.
John Piper, Solid Joys – Daily Devotionals, 18 august
Autor: Irina Trancă
Sunt absolventă a Facultăţii de Limbi şi Literaturi Străine şi a unui Master în Teoria şi Practica Editării, ambele la Universitatea din București, am fost voluntar la RVE Bucureşti din 2006 și am fost redactor angajat între anii 2016-2020.
Printre autorii mei creştini preferaţi se numără Michael Card, Max Lucado, C.S. Lewis, Philip Yancey și Ruth Chou Simons; mă pasionează literatura pentru copii, romanele istorice, cărțile despre cărți și legătura dintre artă și credință, Japonia și modul în care frumusețea ne apropie de Dumnezeu.
Sunt căsătorită și, din 2015, sunt și mama unui băiat, Mihai, pe care doresc să îl cresc cititor.
Dacă vreți să fiți la curent cu ce citesc, mă găsiți pe Goodreads.
Vezi toate articolele lui Irina Trancă