Ce am citit în septembrie 2023


Luna septembrie a trecut pe nesimțite, în parte și datorită faptului că ne-am întors la rutina de școală și de lucru, ceea ce mi-a schimbat un pic ritmul de lectură. Totuși, am reușit să parcurg 11 cărți luna aceasta, un număr care cred că se va dovedi a fi media cărților citite lunar anul acesta.

Majoritatea cărților citite în septembrie au fost cărți noi, cumpărate chiar recent, două dintre ele le aveam deja, două le-am citit în librării, iar pe alta am editat-o spre publicarea în limba română. La ce să vă așteptați? Ficțiune nord-americană de pe la sfârșitul secolului XIX, început de secol XX, o carte despre îngrijorare, manga și trei cărți pentru copii.

Continuă lectura „Ce am citit în septembrie 2023”

Ce am citit în decembrie 2021 + Top 2021


Anul acesta în luna decembrie am citit mai multe cărți festive decât în oricare alt an de până acum. Pe lângă cărțile de sezon acumulate în ultimii 6 ani pentru Mihai, anul acesta am avut și un Calendar de Advent Disney cu 24 de cărticele și am avut și eu câteva titluri festive păstrate special pentru această lună (nu toate dintre ele pentru copii! :)) ). În plus, am mai avut și câteva cărți și reviste împrumutate de la Institutul francez.

De aceea, mi-a fost cam greu să calculez și să decid câte cărți (să spun că) am citit de fapt în luna decembrie. Până la urmă, m-am hotărât să includ doar titlurile noi (deși, dacă ne urmăriți de ceva vreme, ați văzut deja că pentru mine a fost anul „recitirilor”), așa că am ajuns la numărul de 19 cărți citite în luna decembrie, dintre care „una” este, de fapt, calendarul (deci, teoretic, 24 de alte cărticele) și au mai fost încă 26 de cărți de Crăciun și 2 reviste. Faceți voi calculele dacă vreți, ce știu e că i-am citit foarte mult lui Mihai și m-am bucurat din plin de aceste momente și de faptul că am citit și pentru mine niște cărți faine.

Dacă vreți să le vedeți pe toate, puteți vizita pagina mea de Instagram @irinatranca, unde am documentat lecturile de Advent de anul acesta.

La final, am făcut și un top pe luni al cărților citite anul acesta – aș zice că a fost un an bun din acest punct de vedere, în unele luni mi-a fost greu să mă decid care a fost preferata.

Ca să n-o mai lungim, iată ce am citit în luna decembrie 2021.

Continuă lectura „Ce am citit în decembrie 2021 + Top 2021”

#SCRIPTUM20 – „Goliat trebuie să cadă” de Louie Giglio


În 2021, librăria și editura Scriptum împlinește 20 de ani de activitate, și 25 de ani de existență ca firmă. Dat fiind faptul că și noi am prezentat în emisiunile CARTEA E O VIAȚĂ și aici pe blog o mulțime de cărți ale editurii, sărbătorim și noi împreună cu Scriptum! Iar pentru această ocazie specială, vă readucem în atenție cărțile editurii pe care le-am prezentat de-a lungul timpului. Sperăm ca ideile din aceste cărți să vă fie și vouă de folos așa cum ne-au fost și nouă. Dacă nu le-ați citit încă, acum este momentul! Dacă le-ați citit deja și vă reamintiți cu drag de ele, puteți să le faceți cadou cuiva care să experimenteze mai departe bucuria unei cărți bune.

Le puteți face o vizită celor de la Scriptum aici. De asemenea, nu uitați de giveaway-urile lor lunare. Puteți descoperi cadoul din luna august și regulamentul aici.


Te-ai simțit vreodată așa cum s-a simțit regele Saul în fața lui Goliat? Există în viața ta un uriaș care te amenință, un adversar sau o fortăreață care îți reduce capacitatea de a trăi o viață împlinită și liberă?

Uriași precum frica, respingerea, dependența sau mânia îți sună foarte familiari?

Atunci cartea de astăzi este pentru tine! Astăzi răsfoim împreună o carte care tratează subiectul uriașilor spirituali din viața noastră și cum pot fi ei învinși. Este vorba despre cartea lui Louie Giglio, Goliat trebuie să cadă.

Continuă lectura „#SCRIPTUM20 – „Goliat trebuie să cadă” de Louie Giglio”

Ce am citit în luna mai 2021


În prima parte a lunii mai am avut un ritm bun de lectură, după care, spre a doua jumătate m-am lălăit cu aceleași două cărți. Am început luna în forță cu aproape o carte pe zi în prima săptămână, m-am delectat cu două cărți minunate despre L.M. Montgomery și lumea ei, am citit un roman deosebit și, bineînțeles, și câteva cărți pentru copii; în total 17 cărți, iată care au fost!

Continuă lectura „Ce am citit în luna mai 2021”

Ziua Internațională a Cărții 2021


Cu ocazia Zilei Internaționale a Cărții și a Drepturilor de Autor, sărbătorită pe 23 aprilie, am scris anul trecut un articol despre cărțile care ne-au mers la suflet în perioada de izolare din primăvară, încercând să ne amintim și să ne raportăm la prioritățile noastre de lectură pe care le-am pomenit într-un episod din seria specială CARTEA E O VIAȚĂ – SĂ CITIM!

Pentru că am mai scris un astfel de articol și la finalul anului 2020 și vrem să facem o tradiție din acest exercițiu, mai ales de Ziua Cărții, revenim acum cu o trecere în revistă a cărților pe care le-am citit cu prioritate în primele 4 luni ale anului 2021.

Continuă lectura „Ziua Internațională a Cărții 2021”