CEOV S24, Ep.5 – „Detoxifierea sufletului” de Craig Groeschel


În acest episod vă invităm să descoperiți cartea Detoxifierea sufletului de Craig Groeschel, care are subtitlul Trăiește curat într-o lume contaminată.

Noi am prezentat în episoade anterioare și alte cărți ale sale, precum Creștinul ateu, Rugăciuni periculoase și Speranță în întuneric. Deși la prima vedere pare un pastor de mega-biserică, glumeț și cu o carismă care atrage publicul, iată că subiectele abordate în cărțile sale sunt serioase, și nu face excepție nici cartea pe care v-o aducem în atenție în acest episod.

Continuă lectura „CEOV S24, Ep.5 – „Detoxifierea sufletului” de Craig Groeschel”

CEOV S24, Ep.1 – „O mie de daruri” de Ann Voskamp


Cel mai bun mod de a te pregăti pentru situațiile de criză este să fii pregătit să mulțumești.

Așa cum memoria musculară presupune să exersezi o mișcare atât de des până când trupul „își amintește” mișcarea, exersarea cu credincioșie a mulțumirii îți întărește mușchii recunoștinței, în așa fel încât sufletul tău ține minte ce să facă în situații de criză.

Cum e posibil acest lucru? Aflăm astăzi deschizând împreună cartea O mie de daruri de Ann Voskamp.

Continuă lectura „CEOV S24, Ep.1 – „O mie de daruri” de Ann Voskamp”

Ce am citit în iunie 2023


Între școala de acasă (cauzată de grevă), sfârșitul anului școlar, traduceri, editări și o excursie prin țară, am reușit să citesc foarte puțin în luna iunie și a fost o surpriză și pentru mine să constat că am terminat totuși 11 cărți!

Nu vă lăsați impresionați de număr însă, pentru că el include benzi desenate, poezie pentru copii, cărți ilustrate, o antologie de citate, doar un roman consistent și o carte de eseuri pe teme creștine, plus o carte pe care, de fapt, am tradus-o. Asta nu înseamnă că nu au fost, cele mai multe dintre ele, cărți chiar foarte bune, așa că sper să vă inspire raportul mai scurt al acestei luni!

Continuă lectura „Ce am citit în iunie 2023”

Ce am citit în aprilie 2023


În luna aprilie am reușit să citesc doar cu o carte mai mult decât luna trecută, deși câteva erau cărți începute de mai de mult, iar cele mai multe au fost cărți subțirele, majoritatea de non-ficțiune. Memorialistică despre Holocaust și nu numai, devoționale, eseistică, lingvistică, poezie (chiar două volume!), un jurnal de călătorie, un basm de George MacDonald și o ediție „Anne de la Green Gables” adaptată pentru cititorii începători – iată care au fost cele 16 cărți pe care le-am terminat în luna aprilie!

Continuă lectura „Ce am citit în aprilie 2023”

Ce am citit în martie 2023


Pentru mine luna martie a însemnat un maraton al lecturii cărților prezentate în ultimele 5 episoade ale sezonului 23 al emisiunii CARTEA E O VIAȚĂ, printre care am reușit să strecor și două romane și 6 cărți pentru copii (dintre care una o recitire și alta de poezie). În total am citit 15 cărți și parcă de mult nu am mai avut o selecție atât de bună și destul de consistentă.

Continuă lectura „Ce am citit în martie 2023”