Ce am citit în octombrie 2022


În octombrie am reușit să mă țin parțial de planurile pe care mi le făcusem la sfârșitul lui septembrie și să citesc încă 3 cărți pentru sezonul curent al emisiunii CARTEA E O VIAȚĂ, să termin două cărți începute astă-vară și încă una de parenting, începută luna trecută. Pe lângă acestea, desigur, am citit și multe cărți pentru copii, printre care și niște noutăți de la Editura Scriptum, în total 38 de cărți.

Continuă lectura „Ce am citit în octombrie 2022”

CEOV S22, Ep.4 – „Dumnezeu Tatăl” de Dave Patty


Tatăl tău este mai important decât îți dai seama. Nu contează dacă relaționezi cu el în fiecare zi, dacă locuiește departe sau dacă nu mai este în viață. Cu greu găsești un aspect din viața ta care să nu fie afectat de influența lui.

Continuă lectura „CEOV S22, Ep.4 – „Dumnezeu Tatăl” de Dave Patty”

CEOV S 22, Ep.2 – „Ia-ți viața înapoi” de John Eldredge


Am ajuns să trăim la viteza „swipe-ului” și a „Like-ului”, alergând atât de rapid prin zilele noastre, încât chiar și scrierea unei propoziții ni se pare a fi un lucru greu.

Sufletul meu pur și simplu nu poate trăi viața la viteza telefoanelor mobile. Dar eu asta-i ceream, și asta-i cerem cu toții sufletului nostru.

Continuă lectura „CEOV S 22, Ep.2 – „Ia-ți viața înapoi” de John Eldredge”

CEOV S 22, Ep.1 – „Decizii mai bune, regrete mai puține” de Andy Stanley


Cum ar fi dacă ai avea o listă de întrebări pe care să ți le pui atunci când ai de luat decizii importante? Care să fie un fel de grilă sau filtru prin care să-ți evaluezi opțiunile?

În acest episod îți dezvăluim cele 5 întrebări care te vor ajuta să afli în ce direcție s-o iei pe care le propune Andy Stanley în cartea Decizii mai bune, regrete mai puține.

Continuă lectura „CEOV S 22, Ep.1 – „Decizii mai bune, regrete mai puține” de Andy Stanley”

Ce am citit în iulie 2022


Luna iulie a fost o lună de citit lent (#slowreading) în care am parcurs câteva cărți în pregătirea următorului sezon CARTEA E O VIAȚĂ din toamnă, câteva cărți pentru copii (ca de obicei), o bandă desenată în franceză, un jurnal de călătorie și un jurnal de război. Având în vedere că o săptămână am bolit (hello, COVID-19!), iar câteva zile am fost singură cu Mihai și i-am citit mai mult lui, în total luna aceasta am terminat doar 10 cărți.

Continuă lectura „Ce am citit în iulie 2022”