Am sentimente amestecate cu privire la ce am reușit să citesc în luna septembrie. Din punct de vedere al încercării de a citi cât mai multe dintre cărțile din propria bibliotecă am cam eșuat, pentru că nu am citit decât una. Dar am citit vreo două romane bune, niște cărți frumoase pentru copii (achiziții noi) și două cărți ce urmează a fi prezentate în emisiunea CARTEA E O VIAȚĂ, în total 11 cărți (plus una neterminată). Iată care au fost. Continuă lectura „Ce am citit în septembrie 2020”
Etichetă: Cristina Andone
Inspirație pentru Ziua Copilului 2020 – Adina Idor (guest post)
Mă bucur să avem și anul acesta o listă de recomandări din partea Adinei Idor, psiholog și mamă a trei fete, Eva (7 ani), Clara (5 ani) și Josephine (22 luni), care știam că ne va oferi și de data aceasta multe idei, după cum veți vedea, nu doar de cărți, ci și de cum putem amplifica experiența lecturii prin activități multi-senzoriale conexe.
Veți regăsi în lista ei multe cărți Usborne despre natură și știință, cărți terapeutice, cărți cu animale și veți afla care sunt cărțile de suflet ale Evei (7 ani) direct din partea ei. Așezați-vă comod, vă așteaptă un festin de cărți!
Continuă lectura „Inspirație pentru Ziua Copilului 2020 – Adina Idor (guest post)”
Ce ne-am fi dorit de la Bookfest 2020
Astăzi ar fi fost prima zi a Salonului Internațional de Carte Bookfest, ediția 2020, dacă nu s-ar fi declanșat pandemia de coronavirus (COVID-19). Pentru că noi am fost și suntem triste din cauza anulării acestui târg de carte (mai ales că anul acesta era invitat de onoare JAPONIA! :((), unul dintre momentele de referință din an pentru editorii de carte, am ales să scriem un articol în care să vă prezentăm aparițiile editoriale din ultimele 6 luni care ne-au atras nouă atenția și pe care le-am fi căutat la Bookfest 2020. Continuă lectura „Ce ne-am fi dorit de la Bookfest 2020”
Ce am citit în februarie 2020
A sosit timpul pentru un nou „raport de lectură” în care țin evidența cărților citite în fiecare lună, în încercarea de a citi cât mai multe dintre cărțile pe care le am deja în bibliotecă și asta pentru că, așa cum am mai scris deja, anul acesta, până în perioada târgului Gaudeamus nu mai cumpăr cărți pentru mine (tocmai ca să apuc să le citesc pe cele pe care le am). În plus, de luna aceasta îmi adaug o nouă provocare despre care o să vorbesc la final.
Așadar, în luna februarie am reușit să citesc 21 de cărți, dintre care cele mai multe pentru copii, împrumutate de la bibliotecă sau Institutul francez, câteva cărți împrumutate de la mama mea și una de la British Council și doar 4 cărți din biblioteca personală. Tot atâtea am reușit și luna trecută, sper că nu devine obicei, haha! De asemenea, am rămas din nou cu două cărți neterminate.
Să le luăm pe rând: Continuă lectura „Ce am citit în februarie 2020”
CARTEA E O VIAȚĂ – SĂ CITIM! – Ep.09 – Cum să creștem cititori
În care vorbim despre cum să facem din copii cititori pasionați, cum pot încuraja pastorii lectura în congregațiile lor și care este rolul și potențialul comunității în a susține lectura. Pe scurt, cum să-i motivăm pe copiii și pe prietenii noștri să citească.
Cartea lui Tony Reinke, AICI. În limba română o găsiți AICI.
Alte cărți pe care le menționăm:
Continuă lectura „CARTEA E O VIAȚĂ – SĂ CITIM! – Ep.09 – Cum să creștem cititori”