Ce am citit în august 2024


M-am adunat mai greu să scriu raportul de lectură pe luna august pentru că în ultima săptămână m-am ocupat de traducerea unei cărți și am petrecut mult prea mult timp în fața calculatorului.

Am zis însă că trebuie să mă mobilizez să scriu, până nu trece și prima săptămână din luna septembrie, nu de alta, dar chiar am apucat să citesc în luna august 10 cărți! Exact așa cum îmi propusesem: cărți ușurele, de vacanță, unele pentru copii, unele nu, niște Sophie Kinsella ȘI niște Cecelia Ahern, un mix divers și foarte plăcut.

Continuă lectura „Ce am citit în august 2024”

Ce am citit în aprilie 2024


Luna aprilie nu a decurs așa cum am sperat. Însă în ciuda cărților începute și neterminate, tot am reușit să parcurg luna aceasta cel mai mare număr de cărți de anul acesta, și anume, 16. Și da, asta și pentru că am mai citit și niște cărți ilustrate pentru copii, două dintre ele într-o librărie. Restul se împart între devoționale și ficțiune. Ah, și s-a mai strecurat și un jurnal de călătorie/ carte de memorii despre Japonia, o achiziție spontană și impulsivă dintr-o librărie (ceea ce rareori mi se întâmplă, mai ales în ce privește cărțile în engleză!), care nu m-a dezamăgit.

Spor la citit la o cafeluță sau ce beți voi de 1 mai!

Continuă lectura „Ce am citit în aprilie 2024”